Kadıköy, İstanbul, Türkiye        +90 (216) 577 52 97        info@ankaanalitik.com.tr

Anka Analitik » ÜNİVERSAL TEST CİHAZLARI

MALZEME TEST UYGULAMALARI

Üniversal Çekme Basma Test makinalarında malzeme tipi ne olursa olsun uluslararası standartlar, kullanılaması gereken ekipmanları, numune boyutlarını veya test presdörlerini ayrıntılı olarak tanımlar. Galdabini uluslararası standartlara uygun malzeme testleri için gerekli ve çeşitlikte çene aparatları, ekstansometreler ve gelişmiş malzeme test yazılımı ile yüksek teknolojiye sahip çekme basma cihazlarıdır. Diğer taraftan Galdabini Test R&D departmanı sayesinde firma içi uygulamalarınıza özel çene veya diğer aparatları geliştirebilecek esnekliğe sahiptir.

Bazı testler hakkında uygulama videolarımız YouTube kanalımızda bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi için lütfen firmamızla iletişime geçiniz.Plastikler de Çekme Deneyi

ASTM D638, ISO 527-1, ISO 527-2 JIS K7113

En önemli özellikleri şunlardır: kalite kontrol ve mekanik özellikler için gerilme mukavemeti, kopma gerinimi, çekme/akma dayanımı ve Youngs Moduülü. Gerilmeyi doğru şekilde ölçmek için standart tarafından ekstansometre gereklidir.  PLAST veya MICRON ekstensometrelerinin yanı sıra Video Ekstansometre modelimiz ile testler rahatlıkla yapılabilir. Farklı numunelerde güvenli kavra amacıyla, mekanik çene veya pnömatik çeneler sağlanır. ASTM Standardına göre hesaplamalar ve raporlama yazılımımız Labtest, uyumluluğun sağlanmasına yardımcı olan önceden eklenmiş plastik testler ile yapılır. Sıcaklık kabini kullanıcıların amaçlarına göre Quasar modelleri ve ekstansometre cihazları ile sağlanır.

 

Şerit ve Plastik Filmlerde Çekme Deneyi

ASTM D882 ve ISO 527-3

ASTM D882 ve ISO 527-3, plastik film veya tabakaların gerilme özelliklerini belirlemek için kullanılan yaygın standartlardır

Çekme mukavemeti, akma mukavemeti, akma gerilmesi, kopma gerilmesi ve esneklik modülü olarak özelliklerin belirlenmesine izin verir.

Numunenin kaymasını önlemede yeterli basınç uygulamak için paralel kavramalar ve doğru gerilme değerlerini ölçmek için Video ekstansometre kullanmanızı öneririz. Temaslı ekstansometre numuneye tutunur ve hasar verebilir, bu iki durumda sonucu etkileyebilir.

 

Esnek Bariyer Film Delinme Mukavemeti

ASTM F1306

ASTM F1306, esnek bariyer filmlerin ve zarların oda sıcaklığında uygulanan proba yavaş oranlı nüfuz direnci karakterizasyonunu belirlemek için test koşullarını belirtir. Standart, 3,2 mm çaplı bir yarım küre prob ve 34,9 mm'lik bir numune test çapı önerir.

 

Sıyırma Deneyi 90°

ASTM B571, EN 28510, ISO 8510-1, EN 1939 Annex B, ASTM D2861, ASTM D3330, ASTM D6862, ASTM D6252

Birbirlerine yapıştırılan biri esnek, diğeri rijit iki malzemelerin sıyrılma deneyi
 

Sert Gözenekli Plastiklerde Basma Deneyi

ASTM D1621, ISO 844

Sert gözenekli plastik malzemelerin,  basınç altında deformasyonunun belirlenmesinde kullanılır.

 

Plastik ve Kompozitler de Basma testi

ASTM D695, ISO 604

Bu test esneklik, akma gerilimi, basma dayanımı ve akma noktasının ötesindeki deformasyon modülünü belirlemek için uygundur. Test yazılımımız Labtest, test kontrolünü ayarlamanıza, istenen sonuçları ve istatistikleri otomatik olarak hesaplamanıza ve test raporları gerçekleştirmenize olanak tanır.

 

Plastik Film ve Tabaka Yırtılma Direnci

ASTM D1004

ASTM D1004, esnek plastik film ve tabakaların yırtılma mukavemeti / direncinin belirlenmesini uygular


Termoplastik Borular da Çekme Testi

ISO 6259-1
ISO 6259 için gerekli olan parametreler olan akma noktasındaki gerilim ve kopma uzamasının ölçülmesi için ekstansometre gereklidir.

 

Gözenekli ve Esnek Polimer Basma testi

ISO 3386, ASTM D3574, ASTM D5672, ISO 2439

Gözenekli, esnek polimer maddelerin basınç altındaki gerilme/şekil değiştirme özelliklerinin tayini.

 

Çelik Sac, R&N değerinin Video Ekstansometresi ile Saptanması

ASTM E345, DIN 50154, ASTM E517, ASTM E646

Metal  üzerindeki çekme testi, mekanik karakterizasyonu için önemli sonuçlar sağlar: akma dayanımı,% uzama, çekme mukavemeti, plastik gerilme oranı (r ve n değeri). En uygun çeneler kama veya hidrolik paralel kafalarıdır. Test için  iki ekstensometre gerektirir; biri boyuna deformasyonu ölçmek için, diğeri enine deformasyonu ölçmek için. Yarı otomatik veya tam otomatik mekanik ekstensometreler ile temassız Video Extensometre mevcuttur.  

Galdabini, 1980 yılında Fiat Araştırma Merkezi için bu testini geliştirdi, o zamana kadar da  Erichsen testi yaygın olarak kullanıılırdı, ancak bu test endüstri de çok fazla ampirik olarak kabul edildi.

Döküm ve Dövme Testleri

EN 818-X, EN 1677-X, ISO 3266

Döküm ve dövme malzemeler esas olarak otomotiv ve havacılık endüstrisinin yanı sıra, aynı zamanda güç istasyonları ve kaldırma ekipmanlarının yapımında da kullanılır.

Bakır Folyo Çekme Testi

ISO 6892

GALDABINI ISO 6892 - Yöntem A'ya göre metal çekme testini BMW talebiyle ilk gerçekleştiren firmalardan biridir.

Metalik malzemelerin çekme testi prosedürünü ve oda sıcaklığında yapılacak testlerde mekanik özellikleri açıklar.Bu standarda göre test edilebilecek ürünler arasında metalik saclar ve plakalar (bakır folyolar dahil), tel, çubuk veya kesit, inşaat demiri ve borular bulunur. ISO  6892-1:2016  standardı Metod A1,A2 ve B olarak kısımlara ayrılmıştır. Metod  A1 gerilme ölçümü ve numune kırılmaya kadar olan uzaması ekstansometre sistemi ile yapılmasını gerektirir.

Yüksek Sıcaklıklarda Metalik Malzemelerin Çekme deneyi (Bölüm 2)

ISO 6892-2, ISO 6892-3, ASTM E21, GOST 9651, GB / T 228.2

Yüksek sıcaklıklarda metal malzemelerin çekme testi için gerekli prosedürleri açıklar.

Motor imalatı, montajı ve kimyasal tesis yapımı gibi uygulamalarda 1200 ° C'ye kadar yüksek sıcaklıklarda malzeme davranışını değerlendirmek son derece önemlidir. Bu tip testler için üretim yelpazemiz yüksek sıcaklık fırınları, numune çubukları, yüksek sıcaklıklar için ekstensometreler ve Galdabini test makineleri ile entegrasyon için diğer aksesuarları içerir. ASTM E21'e göre bu uygulama, akma mukavemeti, gerilme mukavemeti, uzama ve yüksek sıcaklıkta metal alanı indirgemesini belirleme amacına sahiptir.

Metal Numunelerde Eğme Testi

ISO 7438, ISO 5173, ASTM E190, ASTM E290

Metalik malzemelerin eğme testi sırasında plâstik deformasyon kabiliyetini belirlemek için kullanılan standardır.

Mevcut numune tutuculara uyarlamalar ile birlikte çok çeşitli isteğe bağlı eğme kiti mevcuttur. ASTM E190 Standardına göre kaynaklar üzerinde yönlendirilmiş bükülme testi, kaynak işleminin esnekliği ve etkinliğinin bir fonksiyonu olarak kaynakların kalitesinin belirlenmesini sağlar.

Robotik Test Sistemlerde Metaller de Çekme Testi

ISO 6892-1, ASTM E8, GB / T 228.1, JIS Z 2241, GOST 1497

Robotik test sistemleri, hassas, tekrarlanabilinir ve sonuçların doğruluğu ile proses halindeki malzemenin niteliklerini sürekli H24 testleri üretmek için tasarlanmıştır. Galdabini 2 farklı ürün ailesi mevcuttur: 6 eksenli Antropomorfik robot veya 3 eksenli Kartezyen sistemleri ile çalışan sistemler.

Metal Tel Çekme Testi

ISO 6892-1

Sabit kesitli metal telin geometrik şekli, uçların mükemmel bir şekilde kavranmasını sağlamak ve hatalı önlemek için bir kavrama modu gerektirir. Bu nedenle telin tipine ve malzemesine göre, kavrama modu farklıdır. Micron veya Micron Motor ekstansometreleri bu testler için uygundur ancak özellikle ince (kılcal) kablolar için Video ekstansometresini öneriyoruz.

R- ve n-Değeri Tayini ile Çekme Deneyi

ISO 10113, ISO 10275, ASTM E345, ASTM E646

R ve n değerleri, malzeme özellikleri hakkında önemli bilgiler sağladıkları için çekme testlerinde belirlenmesi gereklidir.

Charpy Çentik Darbe Testi

ASTM E23, ISO 148-1, ASTM A370-NIST

ASTM E23 ve ISO 148-1, metal numunelerin Charpy çentik darbe testi için test yöntemlerini belirler. (“V” tipi 2-3,3 mm, “U” tipi 5 mm). ASTM A370, Charpy darbe testi yöntemi gereksinimlerini içerir, ancak yalnızca çelik ürünlere odaklanır.

ASTM E23 uygulamada gerekli NIST (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) sertifikalı sonuçlar ister. NIST, numunelerin -40 ° C'ye kadar soğutulmasını ve daha sonra bu sıcaklıkta test edilmesini gerektirdiğinden, yüksek seri enerji molaları için bir soğutma odası olması gerekir.

Galdabini Çentik Darbe Darbe test cihazları 150, 300, 450 veya 750 Joule modelleri ve soğutma kabini gibi tüm gerekli aparatlar mevcuttur.

Enstrümanlı Çentik Darbe testi

ISO 148, ASTM E23, ISO 14556 enstrümanlı, ASTM E2298 enstrümanlı, GOST 9454, JIS B2242

Enstrümanlı çentik darbe paketi (Donanım ve yazılım) kuvvetin zaman veri noktasına karşı kaydedilmesini sağlar

Test sırasında kuvvet / yer değiştirme eğrisini kaydetmek için 2 MHz'e kadar yüksek hızlı veri toplama cihazı gerektirir. Bilgi Toplama sistemi, veri kaydı için bilgisayara USB bağlantısı ile elektrik panosuna entegre edilmiştir ve ISO 14556 * ASTM E2298 Standartlarına göre ölçülür. Enerji / Yer Değiştirme eğrisinin elde edilmesi için gelişmiş yazılım, test depolama ve yönetimine, ham verilerin ve enstrümanlı etki tarafından elde edilen eğrinin analizine izin verir. Yazılım çok dilli bir grafik arayüze sahiptir.

Sünme (Creep) Testi

Yüksek sıcaklık testlerinin gerçekleştirilmesi için 300 ° C ila 1400 ° C arasında sıcaklık fırınların kullanılması öngörülmektedir.

WINCCS yazılımı, bir dizi otomatik rapor üreterek test verilerinin, sonuçların ve ilgili grafiklerin tam kullanılabilirliğini sağlar.

Kaynaklı Metal Malzemelerin Çekme Testi

ISO 4136, ISO 5173, ISO 5178

Bu testler için maksimum yükte testi amaçladığı için ekstensometrelerin kullanılması gerekli değildir.

Boru Çekme Testi

ASTM A370, ISO 6892-1, API5L, ISO 3183

ISO 6892-1, ASTM A370, API5L ve ISO 3183 teknik özellikleri, borunun şekline, kalınlığına ve yarıçapa bağlı olarak çeşitli zorluklar sunabilen çekme testi prosedürleri içerir. Gerinim ölçümü için, test 50 mm'lik bir ölçüm uzunluğunu gerektirir. Klipsli veya otomatik ekstansometreler düzensiz şekil üzerinde kaymayı ve doğru ölçümler yapılmasını için kullanılır. Boru çekme testleri için, en sık kullanılan makine boyutları 250 veya 600 kN'dir. Kama veya paralel hidrolik çene öneririz.

Sıcak Haddelenmiş Çeliklerin Çekme Testi

ISO 6892-1

Sıcak haddelenmiş numunelerin olağan eğriliği, ön test aşaması sırasında mükemmel çene ve numune düzleştirmesini sağlamak için paralel hidrolik çenelerin kullanılmasını gerektirir.   Bu nedenlerden dolayı kama tipi çenelerin kullanılması tavsiye edilmez. Makine klipsli, temaslı, video ve lazer ekstansometre ile kullanılabilir.

Gelişmiş kontrol teknolojisi kullanılarak, Yöntem A Kapalı Döngü Gerilim Kontrolü kullanılarak test süresinde % 40'a varan bir azalma elde etmek ve sonuçlarda verimi arttırmak mümkündür. Numune üzerindeki gerilim oranının sistemden sisteme değişeceği Metot B'ye test yaparken, sert bir Galdabini çerçevesi kullanılması, farklı sahalarda karşılaştırılabilirliğin iyileştirilmesi için doğru sonuçlar sağlayacaktır. Kayma olmamasını sağlamak için Hidrolik Paralel tipte çene kullanılmasını öneririz . Galdabini LABTEST yazılımı, uyumluluğun sağlanmasına yardımcı olan önceden yapılandırılmış metale özgü hesaplamalar ile önceden oluşturulmuş hazırlanmış prosedürlere sahiptir.

Metal gerilme testlerinin güvenilir sonuçları için anahtar özelliklerden biri şüphesiz ekstensometrelerin teknik düzeni ve doğruluğudur. Bunlar sadece ölçülen değerleri elde etmek için kullanılmaz, aynı zamanda önemli yöntem A'da gerinim kontrolü için referans olarak kullanılır. Bu önemli özelliklerin GALDABINI: Ekstansometre MICRON, MICRON MOTOR, veya Video Ekstansometre opsiyonları mevcuttur.

Alaşım Numunelerinde Çekme Testi

ASTM B557, ASTM B348

Ekstansometrenin Norm için gerekli olan mastar uzunluğuyla kullanımı gerekli alanı bırakacak, yuvarlak / düz numuneleri mükemmel bir şekilde kavramasını garanti eden özel fikstürler mevcuttur. Çeneler sadece yuvarlak numuneler için omuzlu, dişli veya prizmatik veya düz numuneler için kama / hidrolik tipte olabilir. Clip On Extensometreler ile, Micron, Video ve Laser Ekstansometreler mevcuttur. Magnezyum yüklü alaşımlar (plastik uzama özelliği olmayan ve ani kırılan malzeme) için bir Mikron Ekstansometre önerilir. 

Kayışlarda Çekme Testi

Bu bileşenler genellikle teknik kumaştan yapılır ve insan güvenliği için katı kriterleri karşılamaları gerekir

Modern teknik kumaşlar genellikle yüksek dirençli malzemelerden, tipik olarak naylon liflerden ve polyesterden veya yüksek performanslı aramidlerden (Kevlar) ve yüksek moleküler ağırlıklı polietilenden (Dyneema) oluşur. Dokuma kumaş örgüsü ipliğin mekanik özellikleriyle birleştiğinde hafif, yüksek dirençli ve düşük uzamalı ürünler sağlar. 

Ekstansometre veya gerinim ölçüm cihazı gerekmez. Çaprazkafa stroku genellikle kopmadaki A% değerinin hesaplanması için kullanılır.  Cihazı, kayışların yaydığı enerjiyi kırmak için kullanılan güvenlik bariyerleri ile donatmak çok önemlidir. Özel kitler mevcuttur: Lexan panelli sac koruyucular, Kevlar vidalı kapaklar, yük hücresi korumaları.

Kumaşlarda Çekme Testi

ISO 13934-1, ISO 13937-2, ISO 1421

Bu Standartlar temel olarak teknik kumaşlar, dokuma kumaşlar, elastomerik elyaflı ve kaplamalı kumaşlar gibi kumaşlar için geçerlidir

Bu ISO Standartları çok çeşitli kumaşlar için kullanılır. ISO 1421 Standardı içinde iki paragraf vardır:

Şerit Testi olarak adlandırılan Yöntem 1 çekme testi için kullanılacak bir kumaş şeridi ile, malzemenin mekanik özelliklerini belirlemek için yararlıdır. Çeneler, özel dalgalı kesici uçlar ile paralel kapama ile olabilir.

Grab Test olarak adlandırılan Yöntem 2, çekme kuvvetinin belirlenmesi için bir yöntemdir, burada numune genişliğinin sadece merkezi kısmı çenelerle tutulur.

Ekstansometrenin kullanılması gerekli değildir çünkü çaprazkafa deformasyonu tespit etmek yeterlidir, istenirse Video ekstansometresi mevcuttur.

Termo-sızdırmaz Ambalajın Çekme Testi

EN 868-5

EN 868-5 test yöntemi, ambalajlarda kullanılan kağıt ve plastik filmden üretilen çeşitli malzemelerle kullanım için uygundur

Bu yöntem, ısı ile veya kendiliğinden yapışabilen poşetler veya sterilize edilen tıbbi cihazların ambalajı olarak kullanılan malzemeleri araştırmak için kullanılır.

Ahşap Üzerinde Test

Bu testin amacı, ahşap, kontrplak, lamine blok levhalar, petek ahşap, ahşap lifleri, sunta (MDF, ..), lameller için doğru bir mekanik yeterlilik için yararlı test yöntemleri belirlemektir.

Fren Balatalarında Basma Testi

ISO 6310

Quasar Üniversal Test Makineleri, fren balatası basma testi dahil birçok farklı mono eksenel test için kullanılabilir

Farklı tasarım ve boyutlara sahip fren balatalarını test etmek mümkündür - müşteri isteğine göre özel ekipmanlarla. Bu test, fren balatasının mekanik özelliklerini değerlendirmeyi sağlar ve araştırma ve geliştirme departmanı için ve kaliteli ürünleri kontrol etmek için yararlı sonuçlar sağlar. Her ekipman standart çerçevelere kolayca monte edilecek / sökülecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle test makinesi, kesme, bükülme, çekme, bükme vb. gibi çift yönlü testler gerçekleştiren diğer birçok cihazla donatılabilir.

 

Bağlantı Elemanlarında Çekme Testi

ISO 3506, ISO 898-X, ISO 3266, ASTM F606, GAK 715.26A

Güvenilir vidalı bağlantı için elastik çekme modülünün ve elastik yükleme sınırlarının doğru bir şekilde belirlenmesi şarttır.

Test ekipmanımız, bağlantı elemanı, cıvata ve rondela testi için özel olarak tasarlanmıştır ve numuneyi hızlı ve doğru bir şekilde yüklememizi sağlayan bir anahtar yuvası ve gömme dairesel kesime sahiptir. Bu tasarım, yükün eksenel olarak uygulanmasını sağlar, merkez dışı yükleme ve istenmeyen bükülme momentlerini azaltır. Bu dayanıklı cıvata çeneleri özel çelikten yapılmıştır ve bağlantı elemanı gerilme arızalarının şiddetli geri tepmesine dayanmalarını sağlayan benzersiz bir ısıl işlemden geçirilmiştir.

 

Kesme (Shear) Testi

Vidalar ve Bağlantı Elemanları

Özellikle perçinli bağlantılarda veya kaynaklı parçalar üzerinde kesme testleri temeldir.

Test sıkıştırma ile gerçekleştirilir ve bağlantı elemanının eksenine dik bir kesme yükü uygulanır. Quasar makinesinin rahat sıkıştırma alanı, çift makaslama fikstürünü ve bağlantı elemanını kolayca ortalamayı sağlar. Test sonuçlarını değiştirebilecek farklı kuvvetler oluşturmaktan kaçınmak için hassas bir yük uygulaması önemlidir. Galdabini elektroniklerinin hızlı veri örnekleme hızı, yükleme sırasında doğru kontrol sağlar.

Sabit bir test hızı elde etmek için, yazılımımız, akma sınırından hemen önce aynı hızda otomatik olarak gerilimden konum kontrolüne geçmek üzere yapılandırılmıştır. Bu, akma  başlangıcında ivme oluşmasını önler. Kırılma algılama kriteri çok hassas bir seviyeye ayarlanmıştır ve bağlantı elemanının tamamen arızalanmadan kesilmesinin gerçekleşmesine izin verir. Labtest yazılımı, testin sonunda gerekli kesme mukavemetini ve pik yük değerlerini otomatik olarak tespit eder.

Balatalar (Shear) Kesme Deneyi
ISO 6312

Fren balatasının metal plakadan kesme testi ISO 6312'ye göredir.

Yaylarda Sıkıştırma Testi

ASTM A125, ASTM F1566, ASTM F1085, BS 1726-1 / 2/3, DIN 2192, JIS B2704

Otomotiv komponent tedarikçileri, otomotiv şirketleri, motor sporları ekipleri ve demiryolu üreticileri gibi şirketler, damper dayanıklılık testine tabi ürünler üretmektedir. Damper dayanıklılık testleri çeşitli hızlarda çok sayıda devirlerde çalışma biçimini alır. Gerçekte, test, değişen frekanslarda sabit bir yer değiştirme genliği ile gerçekleştirilir. 

Elektronik Bileşenlerin Çekme Testi

Elektronik kart

Özellikle ağır veya tehlikeli kullanımlar (havacılık, tıbbi) için monte edilen elektronik bileşenler tek tek test edilmelidir

Pabuçlu Kablonun Çekme Testi

Elektrik telleri üzerinde yapılan tipik bir test, kablo pabuçlarının çıkarılmasını amaçlayan keçme testleridir.

Spor Ekipmanlarının Basma Testi

Labtest yazılımı, özelliklerin doğrulanması veya kalite seviyesi bakımı için döngüsel tipte testlerin yapılmasına izin verir. Bu test herhangi bir Uluslararası Standart kapsamında değildir.

Koruyucu Teçhizlatların Testi

EN 362, EN 12275

Spor tırmanışında veya güvenli tutma ve kurtarma operasyonlarında kullanılan ekipmanlar, piyasaya sürülmeden önce tek tek test edilir.

Fermuarlarda Çekme Testleri

ASTM D2021, EN 16732, BS 3084

150 yıldan uzun süredir bu yana fermuarlar günümüzde en beğenilen ve konforlu kapatma sistemlerinden biridir.

Sızdırmazlıktan yırtılmaya kadar her dişin direncine kadar birçok test mümkündür. Yapılacak teste bağlı olarak, farklı boyutlara uyarlanabilen birçok çene tipi vardır.

  Facebook Sayfamız
  Twitter Sayfamız
  Youtube Sayfamız
  LinkedIn Sayfamız
Paylaş
Bize Yazın   
Copyright © 2012-2022 AnkaAnalitik.com.tr - All Rights Reserved